Badanie USG serca (inaczej echo serca lub ultrasonokardiografia) to metoda wykorzystująca ultradźwięki do dokładnego obejrzenia wnętrza mięśnia, a także sprawdzenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Inaczej rzecz ujmując, pozwala określić nieprawidłowości w budowie organu i jego pracy, głównie zaś takich elementów, jak zastawki, przedsionki i komory. Tym sposobem lekarz może również sprawdzić obecność płynu w worku osierdziowym, a także zdiagnozować niepokojące zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.
Metoda USG ta ułatwia postawienie diagnozy związanej z nieprawidłowym funkcjonowaniem organu. Zalecana jest osobom:
z podejrzeniem rozwoju choroby wieńcowej,
w stanie przedzawałowym lub po przebytym zawale,
ze zdiagnozowaną chorobą zakrzepowo-zatorową,
zmagającym się z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym,
chorującym na cukrzycę, zakrzepicę, reumatoidalne zapalenie stawów,
ze zdiagnozowanymi chorobami osierdzia,
cierpiącym na zaburzeniami rytmu serca,
zmagającym się z chorobami naczyń krwionośnych,
miewającym częste duszności i omdlenia.
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania USG serca. Jest to działanie bezbolesne i nieinwazyjne. Po dokonaniu pierwszych obserwacji lekarz może zlecić wykonanie dodatkowego echa serca w celu trafnego postawienia diagnozy.
Badanie echa serca nie wymaga specjalnego przygotowania. Trwa około 30 minut, podczas których lekarz przygląda się budowie mięśnia oraz wszelkim nieprawidłowym wahaniom. Obserwuje w ten sposób „echo” organu, uzyskując pełen odczyt dzięki wysyłanym w jego stronę ultradźwiękom. Pacjent leży w tym momencie na plecach lub na boku i na prośbę lekarza zmienia pozycję. W trakcie wykonywania USG specjalista może również przeprowadzić dodatkowe badanie EKG poprzez zamocowanie elektrod do klatki piersiowej pacjenta.