Jednym ze specjalistycznych urządzeń, pozwalających na wykrycie nieprawidłowości, a tym samym zdiagnozowanie różnorodnych schorzeń układu krążenia, jest holter ciśnieniowy. Przy jego pomocy, mierzy się ciśnienie tętnicze pacjenta, nawet kilkadziesiąt razy, w ciągu przeważnie dobowego czasu użytkowania. Warto zaznaczyć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do poddania się pomiarowi przy pomocy holtera, a podczas użytkowania urządzenia i rejestrowania wyników, należy przyjmować leki zażywane na co dzień. Niewskazane jest jednak spożywanie alkoholu, co najmniej dobę przed planowanym badaniem.
Holter może zostać zalecony wtedy, gdy występują nieprawidłowości związane ze wzrostem, spadkiem lub wahaniami ciśnienia tętniczego, a także w przypadku gdy wartości pomiaru w warunkach domowych i szpitalnych znacznie od siebie odbiegają.
Dzięki temu, że urządzenie na bieżąco rejestruje pomiary, pomaga w diagnozowaniu różnorodnych schorzeń, m.in. takich jak nadciśnienie tętnicze czy niedociśnienie, które bez odpowiedniego leczenia, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.
Tego typu holter zostaje założony pacjentowi w formie mankietu, połączonego z urządzeniem elektronicznym, przyczepianym do pasa. Pomiar wykonywany jest regularnie przez całą dobę - w ciągu dnia co kwadrans, a w nocy w odstępach półgodzinnych. Wyniki pomiarów rejestrowane są na karcie pamięci, a następnie przegrywane do specjalnego programu komputerowego, a po opracowaniu przez lekarza, przedstawiane pacjentowi.