W celu dokładnego zdiagnozowania, a tym samym leczenia różnorodnych schorzeń kardiologicznych, pomocny może okazać się Holter EKG. Gdy pojedyncza elektrokardiografia nie wskazuje jednoznacznie, co dolega pacjentowi, można skorzystać z całodobowego monitorowania pracy serca, wykonywanego przy pomocy tego urządzenia.
Holter EKG jest polecany osobom, których serce pracuje w nieprawidłowy sposób. Zalecany jest m.in. wtedy gdy:
występuje nieregularne bicie serca,
pacjent miewa omdlenia, zasłabnięcia lub duszności,
konieczne jest skontrolowanie pracy stymulatora,
pacjent zgłasza kłucie lub bóle w klatce piersiowej.
W zależności od potrzeb i zaleceń, badanie zwykle trwa dobę, 48 godzin, lub niekiedy dłużej. Pacjentowi zostają przyklejone elektrody, do których podłączane jest niewielkie urządzenie rejestrujące pracę serca. Podczas noszenia holtera EKG, należy prowadzić tak samo aktywny tryb życia jak dotychczas. Niekiedy pacjent otrzymuje specjalny notes, w którym zobowiązany jest zapisywać nagłe stany uniesienia emocjonalnego bądź nieplanowany duży wysiłek, a także ewentualne objawy im towarzyszące. Osoby przyjmujące leki, powinny także zanotować ich nazwę oraz godzinę zażycia.
Po zdjęciu aparatu, dane zapisane na karcie pamięci urządzenia, zostają wprowadzone do komputera. Dedykowany program, generuje wykresy, które następnie są porównywane przez kardiologa z informacjami zapisanymi przez pacjenta w notesie. Tego typu szczegółowa analiza pozwala potwierdzić lub wykluczyć stawianą diagnozę, zlecić kolejne badania, a w razie potrzeby wdrożyć leczenie.